ברייטקס קוראת להורים: "זרקו את הבוסטר"

מתוך הבלוג של שגיא שילר

חברת ברייטקס (Britax), אחת מיצרניות כסאות הבטיחות ועגלות התינוק המובילות בעולם, יצאה לאחרונה בקמפיין מודעות נרחב לקהל ההורים לילדים צעירים תחת המסר: "Bin the Booster" (בתרגום חופשי לעברית: זרקו את הבוסטר לפח).

במסגרת הקמפיין, שנתמך בצילומי וידאו מצמררים של מבחן התרסקות, קוראת היצרנית להורים להיפטר באופן מידי מהבוסטרים הפשוטים ללא משענות הגב, ולעבור עוד היום לבוסטרים עם משענות גב והגנת ראש, במטרה להבטיח שהילדים שלהם יהיו מוגנים בשעת תאונה.

 

בעוד שהחוק במרבית מדינות העולם מחייב ילדים עד גובה של 135 ס"מ להשתמש בכסא בטיחות, בברייטקס מאמינים שההורים אינם מודעים דיו לנושא הבטיחות עבור ילדים בקבוצות 2-3 (בישראל ילדים מגיל 3 ועד גיל 12 ומגיל 4 בחלק מהמדינות האחרות בעולם). וכך, בעוד שבמקרים רבים ההורים בוחרים עבור ילדהם בוסטר פשוט ללא משענת גב והגנת ראש, מחקרים שנערכו בברייטקס עולה כי 49% מההתקנות של חגורת הבטיחות שנועדו להבטיח את כסא הבטיחות או הבוסטר ברכב נעשו בצורה שאינה נכונה. במקרה של בוסטר פשוט שאינו מכיל הגנת ראש וצד, החיבור הלא תקני של החגורה מהווה סכנה גדולה עוד יותר בשעת תאונה.

כדי לתפוס את תשומלת ליבם של ההורים ולתקשר את המסר בצורה חדה וברור, צילמה ברייטקס סרטון וידאו שמדגיש את ההבדל הדרסטי בהגנה על הילדים בין בוסטר פשוט ללא גב לבין בוסטר עם גב והגנת ראש, כאשר שניהם מעורבים בתאונה חזיתית.

בסרטון הוידאו (שעלול להיות קשה לצפייה עבור הורים לילדים קטנים), שצולם במעבדות המחקר של ברייטקס באנדובר, בריטניה, נראות צמד בובות מבחן המיצגות ילדים בגיל 6, כאשר הן ישובות על בוסטר עם גב ובוסטר ללא גב. המבחן נערך במהירות של כ-67 קמ"ש. הבוסטרים הם מקבוצת 2-3 ומתאימים לילדים מגיל 3 ועד 12(על פי החוק הישראלי). במבחן הריסוק רואים בברור כיצד חגורת הבטיחות נכשלת מלהגן על הילד שישוב על הבוסטר ללא הגב ולא מונעת מהם מלפגוע בדלת בראשם, בעוד שהילד השני שישוב בבוסטר עם משענת ההגב מוחזק היטב בבוסטר וחוזר לתנוחת הישיבה המקורית שלו לאחר הפגיעה.

אחת הסיבות העיקריות להצלחת הבוסטר גב בהגנה טובה בהרבה על ילדים היא העובדה שמשענת הגב שומרת על חגורת במקומה הנכון במרכז בית החזה, בעוד שבבוסטר ללא גב אין מה שישמור על מיקומה של החגורה. בסרטון אומנם מדומה תאונה חזיתית, אבל ניתן להבין שתאונות צד אף קטלניות יותר בכל הנוגע לבוסטרים ללא גב. במקרים אלו אין שום דבר ששם חיץ בין הילד והדלת שלצידו, או כסא הבטיחות של אחיו או אחותו שנמצאים בצידו השני.

מארק בנט, מומחה בטיחות בחברת ברייטקס, אמר: "אחרי שהם יראו את הסרטון הזה ההורים יחשבו טוב כשהם מושיבים את ילדהם על בוסטר ללא משענת ראש. אנחנו קוראים בזאת לכל ההורים שמשתמשים בבוסטרים ללא משענת גב לעבור באופן מיידי לשימוש בבוסטרים עם משענת גב".

בישראל, כמו במדינות אחרות בעולם, אין הבדל מבחינת החקיקה בין בוסטר עם או ללא גב ושניהם מורשים לשימוש בקבוצות 2-3. אז עד שהמחוקקים יפנו את הזמן להוציא מהחוק ומשימוש את הבוסטר ללא משענת הגב, בואו ניקח אנחנו ההורים את האחריות ופשוט נוציא אותו אנחנו מהרכבים.